Bolesti zad a inkontinence mají často stejnou příčinu

Problémy se zády a úniky moči mají mnoho společného. Jak je to možné? 

Pánevní dno, tedy svaly a další tkáně uvnitř pánve, které podpírají všechny pánevní orgány, zároveň vytváří i podstavec pro naši páteř. Fungují tak jako další základna pro celý trup obdobně jako chodidla. 

Aby pánevní dno fungovalo jako podpora pro napřímení a přirozené zpevnění celého těla, musí být rovnoměrně pevné a také pružné, aby mohlo tlumit otřesy, které vznikají při pohybu. Často se však setkáváme s tím, že je pánevní dno v nerovnováze. Pak neplní správně svou funkci a  dochází k přetěžování a bolestem zad, protože se záda nemohou o pánevní dno dostatečně opřít. 

Jak taková nerovnováha v pánevním dnu vypadá?

Obvykle přetěžujeme svaly, které uzavírají močovou trubici a konečník – tzv. svěrače. Jenže ty pro oporu páteře nestačí. Naopak svaly, které mohou zajistit dostatečnou oporu pro páteř i pánevní orgány, tzv. zdvihače, jsou oslabené. Časem se tato nerovnováha začne projevovat bolestmi zad a inkontinencí při zátěži (např. při kýchání, kašli, poskocích nebo zvedání těžších věcí).

Jak tuto nerovnováhu vyrovnat?

Pánevní dno dokážeme aktivovat pomocí chodidel a myšlenkou na pohyb, která zapojí oslabené zdvihače. Ano, opravdu stačí se soustředit a vyslat mozku signál ve formě správně nastavených chodidel a představou pohybu vpřed (jak na to se dozvíte v kurzu “Noha – základ zdraví, síly a stability”). Tak aktivujeme “svalový program”, který v sobě všichni máme, avšak často bývá utlumený.

Fyzio Foot
description
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *