Pokyny typu “zpevni, zatni břicho”, “stáhni močovou trubici nebo konečník” mají většinou za cíl zpevnění břišních svalů a svalů pánevního dna. Určitě můžeme souhlasit s tím, že dostatečně zpevněné svaly břicha i pánevního dna jsou důležité pro zdraví našich zad i pro podporu a správnou funkci pánevních orgánů (např. udržení moči a stolice).
Pokud tyto svaly vědomě zatneme, celé tělo se stáhne směrem ke středu těla a dolů. Dojde ke stažení páteře směrem dolů, zvýší se tlak na meziobratlové ploténky. Tímto stažením se také zhorší naše pohyblivost a omezí se dýchání.
Vyzkoušejte si to s námi – stáhněte břicho a pak se se staženým břichem zkuste hýbat, skákat a dýchat. Jde to dost ztěžka, že? To je známka toho, že svaly nespolupracují a způsobují, že celé tělo ztuhne.
Jak svaly břicha a pánevního dna správně zapojit?
Obvykle stačí jednoduchá věc – začít znovu používat své nohy a vyslat našemu mozku informaci, že je potřeba tyto svaly aktivovat. Mozek to poté udělá za nás, a navíc zajistí svalovou souhru, kterou my vědomě nedokážeme. Svaly budou spolupracovat, budou vytahovat naši páteř do napřímení, otevřou hrudník, aby se nám snadno a hluboce dýchalo. Mozek získá tyto informace pomocí tzv. receptorů pohybu a představy pohybu.
Jde o specializované buňky uložené např. v drobných svalech a kloubech na chodidlech. Při jejich zatížení dojde k vyslání informací do mozku.
Představa pohybu je to, co běžně děláme např. v situaci, kdy si chceme podat hrníček s kávou. Asi během toho také nemyslíme na to, že musíme mít stažené břicho nebo močovou trubici. Proč to tedy dělat i v jiných situacích.
Když posilujeme, můžeme také využít představu pohybu. Při zvedání činky myslíme na to, že ji chceme někam položit, při vzporu o ruce si představujeme, že něco přelézáme, apod.
Pomocí receptorů pohybu a pohybové představy dojde v našem mozku k aktivaci svalových souher, jakéhosi programu, který zajistí, že svaly celého těla pracují v harmonii. Čeho tím docílíme? Zvětší se prostor v kloubech, zlepší se stabilita těla, pohyblivost a celé tělo se krásně přirozeně zpevní. Svaly pánevního dna vytváří oporu pro hrudník a bránici (hlavní nádechový sval), takže se nám bude také dobře dýchat.
Jak aktivovat pohybové receptory a představy vás naučíme v našem kurzu Noha – základ zdraví, síly a stability.